דבר ראש המועצה

ראש המועצה סיגל מורןמיום כניסתי לתפקיד, הבנתי שאחד מהאתגרים המורכבים העומדים בפני הוא לדעת לברור בין ההזמנות הרבות המגיעות, חדשות לבקרים, לפורומים כאלה ואחרים ולטקסים או ימי עיון שונים. מתוך כך, קיבלתי החלטה שבעדיפות הראשונה יעמדו פורומים ברמה האזורית הקשורים בפיתוח הנגב וברמה הארצית, אלה העוסקים בסוגיות הקשורות במועצות האזוריות.
אחת ההצעות שהגיעו לפתחי, היתה להצטרף ליוזמה שמובילים מספר ארגונים, המכונה "קבוצת המשפיעים בנגב". לקבוצה זו הוזמנו אנשים ממגזרים שונים בנגב: רשויות מקומיות, משרדי ממשלה, המגזר הפרטי והעסקי ומגזר שלישי – יהודים וערבים, אנשים המשפיעים כל אחד בדרכו על הסביבה שבה הם חיים. מטרתם של המפגשים היא להעמיק את ההיכרות וליצור שיתוף פעולה ויוזמות מקומיות לקידום תחומים שונים בנגב. מתוך תחושה שיש כאן פוטנציאל למשהו שונה, החלטתי שליוזמה הזו אני נותנת הזדמנות.
בשבוע שעבר ארחתי את קבוצת המשפיעים בבני שמעון. התארחנו בקיבוץ בית קמה, סיפרתי על האתגרים שלנו, על ההישגים ועל מה שאנחנו מאמינים שמייחד אותנו. סיירנו באזור התעסוקה "עידן הנגב", בגבעות בר ולסיום, ערכנו היכרות מזווית מבט אחרת של אתר "דודאים". בסיכומו של הביקור זכינו לתגובות חמות ואוהדות ומכיוון שעסקנו באותו מפגש גם בניתוח ההזדמנויות והאתגרים של הנגב, היתה תחושה שבבני שמעון נמצאה הנוסחה כיצד להפוך חולשות לחוזקות והזדמנויות לאתגרים .

ב-27 באפריל קיימנו טקס לחנוכת אזור התעסוקה "עידן הנגב" בצומת להבים. פארק התעסוקה, שתכנונו החל לפני כ-12 שנים, נולד וקודם בבני שמעון. למרות שהפארק כולו נמצא בשטחה של המועצה, שותפים למיזם עיריית רהט והמועצה המקומית להבים והוא מהווה מודל לשיתוף פעולה בין שלושה מגזרים: המגזר הכפרי, העירוני והבדואי. הפארק נמצא בסמוך לצומת להבים-רהט. שותפים מרכזיים להקמתו הם משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה והמשרד לפיתוח הנגב והגליל, שהשקיעו כל אחד 10 מליון שקלים בפיתוח התשתיות. הפארק, המוקם על פי מודל הפארק הנקי בקיסריה, משתרע על פני כ-1700 דונמים, יתמקד בתעשייה נקייה השומרת על איכות הסביבה ויופעל וינוהל על ידי מנהלת המשותפת לשלוש הרשויות. עד כה אושרה הקמתם של 18 מפעלים, שיעסיקו כ-700 עובדים מתחומי המתכת, המזון והאריזה. על פי התכנון, יוקמו בפארק גם מבני ציבור, מרכז רפואי גדול ומפעלי עוגן עתירי עובדים.
חודש אפריל הוא חודש מיוחד, החובק בחובו מכל וכל: חג הפסח, המסמל את יציאתנו מעבדות לחירות ואת תחילתו של האביב, יום השואה שבו אנו דואגים לזכור ולהעביר לדורות הבאים את סיפור השואה וכהמשך ישיר – יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות. בימים קשים אלה, שבהם אנו נעים בין שמחה לעצב, בין טקסים למסיבות, אנו עוצרים לרגע את המולת חי היום יום, מתכנסים בתוכנו וזוכרים שקיומנו כאן, כעם חופשי במדינת ישראל, איננו ברור מאליו ומחובתנו, כל אחד ב"חלקת האלוהים הקטנה שלו", לעשות ככל שניתן כדי שהחיים שלנו כאן יהיו חיים טובים יותר, שהרי, כמילות השיר "כאן נולדנו, כאן נולדו לנו ילדינו, כאן כל אלפי ידידינו וכאן, אחרי אלפי שנים, סוף לנדודינו…"
בימים אלה לבנו עם משפחות הנופלים וזו גם ההזדמנות לחבק ולשלוח תנחומים בשם כל תושבי המועצה ויישוביה למשפחת שניר ולקיבוץ בית קמה, על מותו של דן שניר ז"ל, שנהרג לפני כחודש בתאונת דרכים במסגרת שירותו הצבאי.

בברכה
סיגל מורן
ראש המועצה